0

کم خوابی و بی خوابی به طرز فوق العاده ای به سلامتی، فعالیت و ایمنی ما آسیب می رساند به طوریکه متخصصان یکی از دلایل سرطان را در برخی موارد نداشتن خواب کافی عنوان می کنند.

20 عارضه عجیب و غریب نداشتن خواب کافی

داشتن خواب کافی مهمترین بخشی از برنامه های زندگی است که اگر به اندازه کافی نباشد تاثیرات عجیب و غریب و غیر قابل جبرانی را بر سلامت انسان می گذارد.

بی خوابی به صورت وحشتناکی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند بطوری که برخی از پزشکان بر آنند که علت سرطانها در برخی از موارد به علت نداشتن خواب کافیست . بی خوابی به هر دلیل که باشد به طرز فوق العاده ای باعث تخریب سیستم ایمنی و در پی آن آسیب به بدن می گردد. پزشکان قرص های استرس کالم stress calm محصول کشور پرتغال stress calm night ,  استرس کالم نایت  را  بر اساس نیاز افراد برای استفاده ی روز و شب پیشنهاد می کنند زیرا تقریبا بدون عوارض جانبی و کاملاً گیاهی می باشد.

عوارض ناشی از بی خوابی و کم خوابی که دارای شیوع بیشتری است

1.تحریک پذیری :

طبق تحقیقات انجام شده بیشترین شکایات مربوط به تحریک پذیری و بی ثباتی (عاطفی) پس از شبی بیخوابی معمول است. این مطالعه نشان داد که اثر عاطفی منفی، حوادث ناگوار و چیزهایی مانند از هم گسیختگی در حال انجام کاری با فقدان خواب تقویت می شود.

2. افزایش وزن:

افرادی که کم خواب هستند به نظر می رسد عدم تعادل هورمون دارند، که با افزایش اشتها گرایش بیشتر به غذاهای کالری بالا پاسخ بیشتر به رفتارهای افراطی و عدم توانایی کاهش کنترل انگیزه ها خود ترکیب بسیار خطرناک مرتبط با اضافه وزن است. درست است که وقتی بیدار شدید کالری بیشتری مصرف می کنید، اما تقریبا برای از بین بردن بسیاری از کالری های اضافی که در هنگام خستگی جذب می کنید کافی نیست.

3. بیماری قلبی :

هنگامی که محققان افراد را به مدت 88 ساعت بیدار نگه می داشتند، فشار خون آنها زیاد نرمال نبود اما حتی افرادی که مجاز به خواب 4 ساعت شبانه بودند در مقایسه با افرادی که 8 ساعت برایشان در نظر گرفته بودند میزان ضربان قلبشان بالاتر بود. غلظت پروتئین واکنش Cنشانگر خطر بیماری قلبی در افرادی که به طور کامل و به طور جزئی محروم از خواب بوده افزایش یافت.

4. کندی در واکنش نسبت به تاثیرات محیطی:

وقتی شما به اندازه کافی نمی خوابید زمان واکنش شما به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. هنگامی که محققان بر روی داوطلبان وست پوینت دو آزمایش را انجام دادند که نیاز به تصمیم گیری و واکنش سریع داشتند برخی از آنها مجبور بودند بین آزمایش ها بخوابند در حالی که دیگران اینطور نبودند کسانی که خواب زده بودند دومین بار بهتر شده وکسانی که بهتر بودند واکنش های آنها کاهش یافت. با یک مطالعه بر روی ورزشکاران کالج به نتایج مشابهی دست پیدا کردند.

5. عفونت:

می دانید این عملی است که سیستم ایمنی بدن شما انجام می دهد جایی که یک نوع زخم باز داشته باشید آن محل بلافاصله عفونت نمی کند محرومیت طولانی مدت از خواب و حتی یک شب بی خوابی می تواند مانع دفاع طبیعی بدن شما در برابر میکروارگانیسم ها شود.

6.ریسک پذیری اقتصادی:

برنامه ریزی برای ایجاد برخی تغییرات در مجموعه شما؟ ممکن است بخواهید اطمینان حاصل کنید که شما به خوبی استراحت کرده اید. محققان نتیجه گرفتند:”یک شب محرومیت از خواب باعث تغییر استراتژی در زمان تصمیم گیری شد به طوری که داوطلبان سالم  از دفاع در برابر ضرر و زیان به دنبال برنامه ای برای افزایش سود رفتند.”

7 . تکرر ادرار:

وقتی انسان به خواب می رود بدن  تولید عادی ادرار خود را کاهش می دهد به همین دلیل است که اکثر مردم مجبور نیستند شب را به همان اندازه ی در طول روز ادرار کنند اما وقتی کسی از خواب محروم می شود  این کاهش طبیعی اتفاق نمی افتد و منجر به آنچه محققان «تکرر ادرار شبانه» می نامند می شود. این وضعیت ممکن است به مرطوب شدن رختخواب در کودکان مرتبط باشدو در بزرگسالان به آنچه که تکرار ادار شبانه نامیده می شود و بسته به نیاز به دفع چندین بار در شب رخ دهد.

8.عدم تمرکز:

مشکلی با توجه کردن و خواندن یا گوش دادن به چیزی دارید؟ در کشمکش هستید با هر چیزی که نیاز به تمرکز واقعی دارد؟ محققان خاطر نشان کرده اند که کارهایی که نیاز به توجه دارند به خصوص به کم خوابی حساس هستند. اگر بخواهید هشیار و متوجه باشید، نیاز به خواب کافی یک امر مسلم است در غیر این صورت شما وارد حالت ناپایداری که در عرض چند ثانیه متغیر است و نمی توان آن را به طور کامل بیدار یا خواب شناخت می شوید و توانایی شما برای توجه بیشتر در بهترین حالت باز هم متغیر است.

9.کاهش تاثیر واکسن ها:

واکسن ها با ایجاد اختلال موقت در بدن برای ایجاد آنتی بادی در برابر یک ویروس خاص کار می کنند اما وقتی خوابید سیستم ایمنی بدن شما به خطر می افتد و آنها نیز به خوبی کار نمی کنند.

در یک مطالعه کوچک 19 نفر در برابر هپاتیت A  واکسینه شدند 10نفر از آنها بعد از ظهر 8 ساعت خواب داشتند در حالی که بقیه قربانیان همه گیر بودند. چهار هفته بعد کسانی که به طور طبیعی خواب بودند سطح آنتی بادی های هپاتیت B تقریبا دو برابر بیشتر از افرادی بود که بیدار شده بودند.

مطالعه دیگری نشان داد که یک شب بیخوابی پس از واکسن آنفلوانزا اثر طولانی مدت بر ایمنی ندارد و نتیجه می گیرد که این اثر ممکن است برای بیماری های خاصی باشد پژوهشگران هپاتیت Aنوشتند:”خواب باید یک عامل ضروری در موفقیت واکسیناسیون شناخته شده باشد.”

10. اختلال گفتاری:

محرومیت شدید از خواب ممکن است شما را مانند یک فرد عجیب و غریب وحشتناک شبیه به یک مست نشان دهد “داوطلبان برای مدت 36 ساعت بیدار می مانند تمایل به استفاده از تکرار کلمه ها و کلیشه ها داشتند؛ آنها یکنواخت به آرامی و غیرقابل تشخیص سخن می گفتند و قادر نبودند افکار خود را درست بیان وصحبت خود را تمام کنند.”

11.سرماخوردگی:

عجیب ترین واکنش بدن به بی خوابی تاثیر پذیری بدن در مقابل ابتلا به سرماخردگی بود . در پی تحقیقاتی که پژوهشگران این حوزه بر روی 170 بیمار انجام دادند و در یک شرایط مشخص و یکسان این افراد را در معرض قرار دارند بطور شگفت انگیزی افرادی که میزان خواب آنها در دو هفته ی اخیر زیر 7 ساعت بود 3 برابر بیشتر از کسانی  که 8 ساعت یا بیشتر خوابیده بودند به سرماخردگی مبتلا شدند.

12.مشکلات دستگاه گوارش:

از هر 250 فرد آمریکایی، یک نفر از بیماری التهاب روده (IBD) رنج می بردو کمبود خواب علائم آن را بدتر می کند. فقدان خواب منظم نیز باعث افزایش احتمال ابتلا به IBD و سندرم التهابی روده می شود که حدود 10 تا 15 درصد از افراد در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد و بیماران مبتلا به بیماری کرون در هنگام بیخوابی دو برابر بیشتر از زمانی که به اندازه کافی می خوابند دچار عود بیماری می شوند.

13.مرگبارترین اتفاق در اثر بی خوابی

رانندگی در حالت خواب آلودگی اغلب با رانندگی در مستی مقایسه شده است شما واقعا نباید چنین کاری انجام دهید. حوادث مربوط به وسائل نقلیه ناشی از خستگی رانندگی خواب آلود و به خواب رفتگی پشت رُل به طور خاص رایج است، اما اغلب دست کم گرفته می شود.” خلبانان، راننده کامیون ها، کارمندان پیراپزشکی و دیگران که برای مدت طولانی بیدار می مانند، “نشان دهنده ی این است که به دلیل محرومیت از خواب خطر افزایش سوانح در سطح هوشیاری پایین مشاهده می شود”.

14. عدم تحریک پذیری جنسی و بروزناتوانی جنسی:

تستوسترون جزء مهمی از میل جنسی در زنان و مردان است. خواب  باعث افزایش سطح تستوسترون می شود در حالی که بیداری بیش از حد  آن را کاهش می دهد محرومیت از خواب و اختلال در خواب در نتیجه با کاهش میل جنسی و اختلال عملکرد جنسی مرتبط است و افراد مبتلا به آپنه خواب در معرض خطر خاصی قرار می گیرند.

15.درد:

افراد مبتلا به درد مخصوصا کسانی که از درد مزمن رنج می برند اغلب تمایل به خواب کافی ندارند در وهله اول این باعث می شود: درد شما را در شب بیدار نگه داشته و به سختی به خواب روید، اما به تازگی  محققان متوجه شده اند که ممکن است محرومیت از خواب  باعث افزایش درد یا حداقل افزایش حساسیت افراد به درد شود. یک مطالعه نشان داد که برای افرادی که در تمام شب بیدار می ماندند آستانه درد و میزان سطح تحریک پذیری دردی که آنها قادر به تحمل آن بودند پایین تر بود.

16. دیابت:

زمانی که بدن شما می خواهد شما را به خواب با اختلالات متابولیسم خود دعوت کند که به نوبه خود افزایش خطر را برای مقاومت به انسولین بعنوتان پیش از دیابت و یا دیابت نوع 2 را افزایش می دهد یک مطالعه در نوجوانان نتیجه گیری کرد: تلاش برای افزایش مدت خواب ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد و چهار تحقیق بزرگ در میان بزرگسالان اگر چه نه یک رابطه علت و معلولی بین از دست دادن خواب منظم و خطر ابتلا به دیابت بلکه پس از کنترل عادات دیگر که ممکن است مرتبط باشند نیز یک رابطه قوی پیدا کردند.

17.ناتوانی:

اکثر مردم متوجه می شوند زمانی که کم خواب می شوند مثل این است که در بازی خود در صدر نیستند یک مطالعه نشان داد که یک شب بی خوابی موجب افزایش 20 تا 32 درصدی تعداد اشتباهات انجام شده توسط جراحان شده است افرادی که ورزشکار هستند که نیاز به تیراندازی دقیق، قایقرانی، دوچرخه سواری و غیره دارند همچنین اشتباهات بیشتری را پس از مدت طولانی بیداری مرتکب می شوند.

18. سرطان:

دانشمندان تازه شروع به بررسی ارتباط بین خواب و سرطان و انواع مختلف سرطان و روش مقابله با آنها دارند اما از آنجایی که ریتم شبانه روزی با کم خوابی قطع شده و کمبود ایمنی نتیجه مستقیم محرومیت از خواب است جای تعجب نیست که تحقیقات اولیه نشان می دهد که افرادی که خواب کافی ندارند در معرض خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان قرار دارند از جمله سرطان های روده بزرگ و پستان .

19.مشکلات حافظه:

اختلالات خواب در سالمندان می تواند منجر به تغییرات ساختاری در مغز شود که با اختلال حافظه در دراز مدت مرتبط است و کمبود حافظه مربوط به کم خوابی در افراد بزرگسال نیز  مشاهده شده است محققان در اوایل سال 1924متوجه شدند که افرادی که بیشتر می خوابند کمتر فراموش می کنند خواب ضعیف و کمبود آن نیز به سطوح بالاتری از β-آمیلوئید یک نشانگر زیستی برای آلزایمر مرتبط است.

20.مرگ:

بسیاری از مشکلات سلامتی با محرومیت از خواب و خواب ضعیف همراه است اما در اینجا یک مشکل بزرگ است افرادی که به طور مداوم 7-8 ساعت خواب را دریافت نمی کنند به احتمال بیشتری در طی یک دوره زمانی مشخص به مرگ نزدیک می شوند.

در بیان ساده تر:

همه ما در نهایت می میریم اما افرادی با خواب بیش از حد کم و یا حتی بیش از حد زیاد با احتمال خطر بیشتری دست و پنجه نرم می کنند که در این صورت ممکن است زودتر از آنچه که بخواهند بمیرند.

اختلال در خواب شبانه می تواند حسابی برای ما دردسر ساز شود و آرامش مان را در طول روز از بین ببرد. بسیاری از تصادفات مرگ باری که در سطح جاده ها اتفاق می افتد به دلیل خواب ناکافی است. هر فرد با توجه به نیاز بدنش باید خواب کافی در شب داشته باشد که در این خصوص بسیاری از پزشکان خواب کافی را هشت ساعت می دانند.

بدن در صورت نداشتن خواب کافی شبانه با مشکلات زیادی مواجه و عملکرد مناسب مغز دچار مشکل می شود. افرادی که معمولا در شب به اندازه کافی نمی خوابند یا با اختلال خواب مواجه هستند بیش از سایرین پرخاشگر خواهند شد و توانایی انجام کارهای روزانه خود را ندارند ولی واقعا برای بی خوابی های شبانه چه کاری می توان انجام داد؟

چرا نمی خوابی؟
دلیل بی خوابی از دیدگاه طب سنتی به خشکی مغز باز می گردد؛ وقتی مغز به اندازه کافی رطوبت نداشته باشد بی خوابی ایجاد می شود. خشکی مغز می تواند همراه با گرمی یا همراه با سردی باشد بی خوابی که به دلیل خشکی و گرمی ایجاد می شود به این شکل است که فرد در ابتدا نمی تواند به راحتی به خواب برود و نزدیک سحر احساس خواب برای فرد ایجاد می شود. این دسته از افراد معمولا تا ساعت 2-3 بامداد برای خوابیدن با مشکل مواجه هستند و صبح ها نمی توانند از خواب بیدار شوند و به جای خواب شبانه تا ظهر می خوابند. افرادی که به دلیل خشکی و گرمی نمی خوابند شب ها در کنار تخت خواب خود آب می گذارند تا مدام از آن بنوشند این دسته از افراد در هوای سرد و مرطوب به راحتی می خوابند. گروه دوم در اثر خشکی و سردی دچار بی خوابی می شوند به این شکل که حدود 2-3 ساعت می خوابند، سپس بیدار می شوند و دیگر امکان خوابیدن برای شان وجود ندارد. این دسته از افراد معمولا کابوس های وحشتناک می بینند. خوردن قهوه و چای می تواند مشکلات این دسته از افراد را تشدید کند. افرادی که مشکلات خواب دارند، خسته هستند ولی به دلیل وجود صفرا و سودا در بدن شان نمی توانند به راحتی بخوابند.

سنبل الطیب یکی از گیاهانی است که در درمان بی خوابی می توان از آن کمک گرفت.

گیاهی که بی خوابی را درمان می کند!
افرادی که به خشکی مغز مبتلا هستند باید دمای اتاقی را که می خواهد در آن بخوابند متعادل کنند چون گرما و سرمای زیاد باعث بی خوابی در این دسته از افراد می شود. افراد سوداوی مزاج در زمستان و سرما بیشتر با مشکل بی خوابی مواجه می شوند در حالی که بی خوابی در تابستان و هوای گرم مختص افراد صفراوی مزاج است.

پرخوری و یائسگی می تواند بی خوابی این دسته از افراد را تشدید کند. برای رفع بی خوابی می توان یک نوع سوپ درست کرد؛ برای درست کردن این سوپ باید از جو، لپه و برنج استفاده کرد. هم چنین می توان در این سوپ، کدو حلوایی و یکی دو برگ کاهو ریخت و به محتوایت سوپ باید گشنیز، هویج و شیر نیز اضافه کرد. خوردن این سوپ که روش پخت آن مانند سایر سوپ هاست می تواند به درمان بی خوابی کمک کند.

سنبل الطیب یکی از گیاهانی است که در درمان بی خوابی می توان از آن کمک گرفت. این گیاه تاثیر فوق العاده ای در درمان بی خوابی می تواند داشته باشد به شرط آن که از نوع تازه گیاه استفاده شود. برای این منظور باید تکه های ریشه سنبل الطیب را در قوری به همراه 2 لیوان آّب جوش ریخت و پس از 2-3 دقیقه جوشیدن آن را دم کرد. جوشیدن یک جرعه از این دم نوش خواب عمیقی را برای فرد ایجاد می کند.

اکثر ریشه های سنبل الطیب که در عطاری ها به فروش می رسند تازه نیستند و به همین دلیل تاثیر چندانی در درمان بی خوابی ندارند. برای بهره گیری از خاصیت خواب آلور این گیاه باید آن را به صورت مستقیم و تازه مصرف کرد. سنبل الطیب برای افراد سوداوی که با مشکل بی خوابی مواجه هستند، گزینه بسیار خوبی محسوب می شود.

درمانی گیاهی می توانند جایگزین بهتری برای داروهای شیمیایی باشند چون بیشتر داروهای شیمیای که برای خواب استفاده می شود، می تواند باعث وابستگی فرد شود، ضمن این که مشکلاتی چون اختلالات حافظه، عدم تمرکز و گیجی در طول روز را ایجاد می کند. البته ممکن است روند درمان با گیاهان دارویی در افراد سوداوی مزاج، کمی طولانی تر باشد به همین دلیل افراد سوداوی مزاج باید برای درمان صبور باشند.

بابونه گیاهی موثر در رفع بی خوابی
برای رفع مشکلات خواب می توان از چای بابونه استفاده کرد که عارضه ای ندارد. این گیاه برای خانم های بادار و مادران شیرده که به این مشکل مبتلا هستند نیز مناسب است. این گیاه مناسب افراد سوداوی و صفراوی مزاج می تواند باشد. 5 گرم از گیاه را باید در یک لیوان آب جوش ریخت و به مدت 15 دقیقه دم کرد، سپس آن را صاف کرد و نوشید. مصرف چای بابونه برای همه گروه های سنی می تواند مفید باشد.

گل گاوزبان آرام بخش است و می تواند به درمان بی خوابی کمک کند

گل گاوزبان، گیاهی آرام بخش و خواب آور
گل گاوزبان آرام بخش است و می تواند به درمان بی خوابی به ویژه در افرادی که صفراوی مزاج هستند کمک کند افرادی که فشار خون آن ها بالاست نباید از گل گاوزبان استفاده کنند چون مصرف این گیاه فشار خون را بالا می برد.

گل گاوزبان باید حتما با لیمو عمانی مصرف شود چون گل گاوزبان گرم و مرطوب است و باید با استفاده از لیمو عمانی از خاصیت گرم بودن آن کم کرد. 15 گرم از این گیاه را به همراه یک لیمو عمانی سوراخ شده باید در یک قوری استیل به همراه آب ریخت تا بجوشد و سپس به مدت 20 دقیقه دم بکشد.

آب؛ دارویی برای خواب
یکی از نکاتی که افراد باید به آن توجه کافی داشته باشند، نداشتن استرس و تنش های عصبی هنگام خواب است. اگر افراد دچار تنش و استرس باشند دچار اختلال خواب می شوند و این مسئله در افرادی که دچار خشکی مغز هستند با شدت بیشتری اتفاق می افتد.

هم چنین در ورزش کردن باید اعتدال را رعایت کرد چون ورزش شدید می تواند با وجود خستگی زیاد برای افراد ایجاد بی خوابی کند، درواقع ورزش شدید و استرس باعث از بین رفتن بلغم و رطوبت می شود که همین مسئله می تواند باعث ایجاد بی خوابی شود. افرادی که با مشکل بی خوابی مواجه هستند باید طی روز زیاد آب بنوشند تا رطوبت در بدن شان بالا برود.

غذاهایی که می توانند رطوبت بدن را بالا ببرند باید در برنامه غذایی این دسته از افراد قرار بگیرند. البته نوشیدن آب یا مایعات نباید در ساعت های پایانی شب باشد چون باعث ابتلا به تکرر ادرار و در نهایت بی خوابی می شود. کاهو، گشنیز، کدو حلوایی و گل گاوزبان می توانند رطوبت بدن را تامین کنند. به همین دلیل افراد باید به اندازه کافی از این گیاهان استفاده کنند.

بالابردن رطوبت مغز برای رفع اختلال خواب نباید خیلی زیاد باشد. به این دلیل که فرد دچار خواب آلودگی و کسالت خواهد شد. استفاده از غذاهای تند که حاوی ادویه های مختلف به ویژه فلفل هستند، می توانند منجر به بی خوابی شوند چون گرمی و خشکی را در بدن افزایش می دهند.

پزشکان گروه سینا گستر ارمغان قرص های موثر برای خواب استرس کالم و استرس کالم نایت را از برند ناتیریس پیشنهاد می کنند.  همانطور که می دانید این مکمل رژیمی- غذایی  حاوی مقادیر مناسبی از عصاره گیاه پاسی فلورا(گل ساعتی)، بابونه؛ عصاره ی کاهو، ریشه سنبل الطیب، رازک ، و ویتامین ب می باشد که توضیح برخی از این مواد و کارایی آن بر روی سیستم خواب در بالا آمده است. تمامی این گیاهان و ترکیبات گیاهی جدیدی که به آن اضافه شدده است مورد تایید تمامی پزشکان و معتقدین به علم طب سنتی می باشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X