2

متخصص بیماری های زنان می گوید تشخیص و درمان به موقع این بیماری اهمیت زیادی دارد.

دختری 32 ساله است اما در یکسال گذشته دارای قاعدگی نامنظم بوده است .تصمیم میگیرد به پزشک مراجعه کند و تشخیص پزشک این است که او دچار یائسگی زود هنگام شده است .این دختر هنوز تجربه ی ازدواج را ندارد!!!!!
خیلی ناراحت است و دلیل بروز این مشکل را نمی داند. از پزشک در این مورد سوال می کند و پاسخ می شنود که دچار یائسگی زودرس شده است.» بیشتر زنان در سنین ۴۷ تا ۵۱ سالگی و با توجه به شرایط محیطی و فردی، یائسه می شوند اما اگر یائسگی در زمانی زودتر از موعد طبیعی رخ دهد، مثلا در سنین زیر ۴۰ سال، یا در مواردی قبل از ۳۰ سالگی، دیگر یائسگی طبیعی محسوب نمی شود. این یائسگی، یائسگی زودرس نام دارد که در مورد عوامل آن هم صحبت خواهیم کرد.

در اثر چه چیز یائسگی اتفاق می افتد؟

چرا بعضی افراد دچار یائسگی زود هنگام می شوند؟

چطور به یائسگی زود هنگام دچار نشویم؟

چه افرادی مستعد دچار شدن به یائسگی زود هنگام هستند؟

یائسگی فرآیند بیولوژیکی طبیعی و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر است. این فرآیند با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی اتفاق می افتد بروز این شرایط بسیار طبیعی است. تاکنون دلایل متعددی برای یائسگی زودرس شناخته شده است.

پاسخ برخی از سوالات متداول در این زمینه:

 • اگر تخمدان ها قادر به ساختن هورمون نباشند و به تحریکات هیپوفیز که تنظیم کننده تخمدان هاست، پاسخ ندهند یائسگی زودرس اتفاق می افتد.
 • گاهی مصرف برخی داروها یا عمل های جراحی نیز می تواند باعث به وجود آمدن یائسگی زود هنگام شود
 • هیستروکتومی کامل (برداشتن رحم و تخمدان ها) در سنین پایین باعث یائسگی زودرس می شود ولی اگر فقط رحم برداشته شود و تخمدان ها خارج نشوند، معمولا باعث یائسگی نمی شود.
 • از جمله موارد دیگر می توان به شیمی درمانی و اشعه درمانی برای درمان سرطان ها اشاره کرد.زنان مبتلا به سرطان که تحت این گونه درمان ها قرار می گیرند، ممکن است در معرض یائسگی زودرس قرار گیرند اما معمولا این روند به تدریج رخ می دهد و ممکن است قبل از اینکه خانمی به دوران یائسگی برسد، ماه ها یا سال ها علایم دوران یائسگی داشته باشد.
 • اختلالات کروموزومی به علت اختلال مادرزادی در برخی کروموزوم های خاص نیز یکی دیگر از عوامل به شمار می رود. در برخی بیماری ها یا اختلالات خود ایمنی که در آنها نارسایی تخمدان ایجاد می شود به دلیل اینکه بدن ضدتخمدان ها و رحم پادتن می سازد، در نهایت تخمدان ها از کار می افتند. این افراد ممکن است سابقه خانوادگی یائسگی زودرس داشته باشند. عفونت های ویروسی مثل ویروس عامل بیماری اوریون نیز می تواند باعث یائسگی زودرس شود.

متاسفانه به دلیل بی اطلاعی افراد گاها این اتفاقات به منزله اتفاقات طبیعی در بدن قلمداد می گردد و حتی پیگیری چندانی در این زمینه انجام نمیگیرد و این موضوع باعث عدم داشتن اطلاعات و آمار دقیق در این زمینه می گردد.

آیا تشخیص به موقع یائسگی زودرس می تواند باعث برگشت به حالت طبیعی شود و آیا می توان یائسگی زود هنگام را درمان کرد؟

تشخیص به موقع یائسگی زودرس اهمیت زیادی دارد زیرا با بروز این اختلال، تخمک های باقی مانده تخریب می شوند و این به معنی ناتوانی در فرزنددار شدن است. با تشخیص به موقع، امکان بارداری نیز افزایش می یابد. احتمال فعال شدن دوباره تخمک ها در برخی بیماران و در صورتی که دلیل بروز مشکل اختلالات ژنتیکی نباشد، وجود دارد.

آیا احتمال بروز یائسگی در سنین نوجوانی وجود دارد؟

احتمال بروز یائسگی در سن نوجوانی نیز وجود دارد پس با توجه به اینکه اختلال در قاعدگی در هر سنی ممکن است آغازی برای یائسگی زودرس به حساب بیاید، به همه زنان و دختران توصیه می شود در صورت مشاهده چنین اختلالاتی بلافاصله با پزشک خود مشورت کنند تا کاهش استرس های محیطی و حتی گاهی بررسی های کروموزومی انجام شود.

روش تشخیص ابتلا به یائسگی زود رس چیست؟

با دیدن چه عواملی  خانم ها باید به دچار شدن به یایسگی زودرس شک کنند؟اگر خانمی در سنین قبل از ۴۵ سالگی با قطع ناگهانی یا طولانی شدن فواصل قاعدگی و علایمی مثل گرگرفتگی، بدخوابی های شبانه و تعریق روبرو شود، باید به پزشک مراجعه کند.با پایین آمدن میزان هورمون استروژن، بافت پوششی واژن و پیشابراه خشک تر، نازک و شکننده می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

با کم شدن نرمی و لزجی، سوزش و خارش همراه با افزایش خطر عفونت مجاری ادراری واژن به وجود می آید. فرد ممکن است مکررا احساس ادرار یا نیاز فوری به تخلیه داشته باشد یا دچار بی اختیاری ادرار شود. به دنبال کاهش هورمون استروژن، رگ های خونی به سرعت گشاد می شوند و فرد احساس گرما و سرخ شدن ناگهانی که اصطلاحا به آن گرگرفتگی می گویند، می کند. این حالت ممکن است هر چند ساعت یکبار یا فقط گاهی در روز یا شب اتفاق بیفتد.

اختلالات خواب و عرق شبانه از پیامدهای گرگرفتگی است. این بیماران معمولا در حالی از خواب می پرند که بدنشان خیس عرق شده و به دنبال آن دچار لرز می شوند و حتی ممکن است در دوباره به خواب رفتن یا یک خواب عمیق دچار مشکل شوند. کمبود خواب و تغییرات هورمونی بر خلق و خو و همچنین سلامت آنها تاثیر سوء می گذارد و معمولا دچار خستگی، بی قراری، کاهش حافظه و عدم تمرکز می شوند. گاهی میل جنسی کاهش می یابد که علت آن می تواند تغییرات هورمونی و خلقی و تحریک پذیری فرد باشد.

برای جلوگیری از دچار شدن به یائسگی زودرس و بالا بردن سن یائسگی و به حداقل رساندن عوارض ناشی از آن پزشکان سینا گستر ارمغان قرص های  صد درصد گیاهی منوسوف پلاس menosof plus  را توصیه می کنند. با مراجعه به بخش توضیحات منوسوف پلاس می توانید آگهی بیشتری را در زمینه تهیه این دارو بدست آورید.

2 دیدگاه

 1. حمید رضا آوریل 7, 2018 پاسخ

  سلام ،خیلی اتفاقی وارد این پست شدم ،‌خیلی هم خوب بود
  تشکر از شما.

  • سینا گستر ارمغان آگوست 1, 2020 پاسخ

   سلام خیلی ممنونم

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X