0

بر اساس گفته ی دانشمندان، برخی از افراد مبتلا به دیابت از مصرف ویتامین E بهره مند می شوند.

فواید قلبی ویتامین E در نامه ای که در شماره ماه نوامبر مجله Diabetes Care منتشر شده است، توضیح داده شده است. این نامه توسط محققان، از جمله اندرو لوی، دکترای دکترای موسسه فناوری Technion-Israel نوشته شده است.

لوي و همكاران داده هاي مربوط به آزمايش ارزشيابي پيشگيري از پيامدهاي قلب را كه در سال 2000 انجام شد، مرور كردند. در اين مطالعه بيش از 3000 شركت كننده كه حدود يك سوم آن ها مبتلا به ديابت بودند، شرکت کرده بودند.

آزمایش HOPE مزایای مصرف 400 واحد ویتامین E روزانه به مدت 4.5 سال را آزمایش کرد. مشخص شد که مکمل های ویتامین E بدون توجه به وضعیت دیابت هیچ فایده ای در برابر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی ندارند.

با این حال، این آزمایش ممکن است اطلاعات مهمی را از دست داده باشند.

شرکت کنندگان با فرم خاصی از پروتئین خونی به نام هاپتوگلوبین که ویتامین E مصرف کرده بودند، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را تا 55 درصد کاهش دادند و 43 درصد خطر حمله قلبی غیرکشنده را کاهش دادند.

هاپتوگلوبین به سه شکل ارائه می شود: “2-2″، “1-1” و “2-1”. فرم 2-2 هاپتوگلوبین بدترین وضعیت در مبارزه با رادیکال های آزاد ایجاد کننده بیماری است. محققان می نویسند، افرادی که به دیابت مبتلا به پروتئین 2-2 هاپتوگلوبین هستند، بیشتر در معرض خطر “حوادث” قلبی عروقی مانند حملات قلبی قرار دارند.

براساس این خبر، حدود 40٪ از مبتلایان به دیابت به شکل 2-2 هاپتوگلوبین مبتلا هستند.

تیم لوی پس از بررسی آزمایش اصلی برای زیرگروه هاپتوگلوبین، ارتباط احتمالی ویتامین E هاپتوگلوبین را ذکر کردند. اما، ویتامین E همان روند محافظتی را در برابر سکته مغزی نشان نداد.

براساس یک خبر منتشر شده، یک مطالعه پنج ساله  در مبتلایان به دیابت با زیر گروه هاپتوگلوبین 2-2 در حال انجام است.

لوی می گوید: “اگر این مطالعه بزرگ یافته های ما را تأیید کند، پیامدهای بهداشت عمومی بسیار زیاد خواهد بود.”

لوی نویسنده حق ثبت اختراع است که ادعا می کند بیماری عروقی دیابتی را براساس نوع هاپتوگلوبین پیش بینی می کند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X