0
علت کمبود انرژی، خستگی مفرط و ضعف عضلات چیست؟

در دنیای زندگی می کنیم که بسیاری با مشکل خستگی و کمبود انرژی روبرو می باشند و به درستی درک صحیحی از علل ایجاد آن ندارند. نکته تاسف بار این است که اگر از کمبود انرژی و خستگیتان با دیگران سخن بگویید آن ها شما را فردی تنبل خطاب می کنند و برای آن ها وضعیت جسمانی شما قابل درک نیست.

متاسفانه کمبود انرژی در لیست بیماری های پزشکی قرار ندارد و اگر شما به پزشکی مراجعه و درباره خستگی خود با او مشورت کنید، احتمالا به شما خواهد گفت همه ما خسته هستیم و شاید از خودتان بیش از حد انتظار دارید!

اما در واقع کمبود انرژی خطر جدی است و تاثیر مستقیم بر جسم، روان، زندگی فردی و اجتماعی ما می گذارد. اگر ضعف و کمبود انرژی بدون درمان ادامه یابد بدن توان کافی برای بازسازی بافت های خود را نخواهد داشت و این مسئله سبب پیری زودرس و بروز انواع بیماری ها می گردد. از طرفی شما باید انرژی کافی داشته تا در روابط اجتماعی موفق باشید، با دیگران معاشرت کنید، بخندید و دیگران را بخندانید.

بسیاری از جنبه های شخصیتی، رفتاری و حتی تفکرات ما ارتباط مستقیم با میزان انرژیمان دارد. تصویر زندگی در دید افراد کم انرژی شکلی اشتباه دارد. بعضی از این افراد از آنجا که علاقه و تمایل خود را به انجام فعالیت های اجتماعی از دست می دهند بر این باورند که چرا دیگران وقت و انرژی خود را صرف امور بیهوده می کنند و حتی خود را معنوی می پندارند، اما در واقع این معنویت نیست و از وضعیت خود اطلاعی ندارند که چقدر بی انرژی و افسرده می باشند.

افراد کم انرژی معمولا بی حوصله و حساسند و از آنجا که انرژی کافی برای حل و بررسی مشکلات را ندارند زود عصبی می شوند و همیشه دیگران را برای مشکلات خود مقصر می دانند. کمبود انرژی می تواند تمام بخش های بدن از سیستم اعصاب مرکزی گرفته تا تمایلات جنسی را تحت تاثیر قرار دهد به عبارتی وقتی انرژی کافی وجود ندارد ممکن است هر یک از بخش های بدن فعالیت خود را بدرستی انجام ندهند.

انرژی در بدن چگونه تولید می شود؟

وظیفه تولید انرژی در بدن بر عهده غدد تیروئید و فوق کلیوی می باشد، بیش از 98% درصد انرژی بدن توسط این غدد تولید می شود. غده تیروئید در گردن و به اندازه یک آلو و غدد فوق کلیوی (آدرنال) بروی هر یک از کلیه ها قرار گرفته اند. هر انسان دارای یک غده تیروئید و 2 غدد فوق کلیوی می باشد.

غدد فوق کلیوی باعث آزاد شدن قند در خون می شوند وسپس غده تیروئید قند را به انرژی و ATP تبدیل می کند و آنرا در اختیار تمام سلول های بدن قرار می دهد تا فعالیت خود را انجام دهند. غده تیروئید مانند شمع در موتور خودرو عمل می کند و باعث مشتعل شدن سوخت و تبدیل آن به انرژی می شود.

همچنین فعالیت غدد تیروئید و آدرنال تعیین کننده سرعت متابولیسم بدن می باشند اگر پرکار باشند سرعت متابولیسم سریع، اگر به اندازه فعالیت کنند متابولیسم طبیعی و اگر کم کار باشند متابولیسم کند می شود.

در حقیقت افرادی که با خستگی و کمبود انرژی روبر می باشند بدنشان دارای سرعت متابولیسم کند و به عبارت دیگر غدد فوق کلیوی یا تیروئید آن ها کم کار می باشند، البته در بیشتر موارد مشکل از کم کاری غدد فوق کلیوی است.

غدد فوق کلیوی:

همان طور گفته شد غدد فوق کلیوی گرد و به اندازه 3 الی 4 اینچ می باشند که هر کدام بالای هر کلیه قرار گرفته اند. این غدد هورمون های مختلفی از جمله آدرنالین، کورتیزول، آلدوسترون، استروژن، تستوسترون، پروژسترون  و دی هیدرواپی آندروسترون تولید کرده که نقش های مختلفی در بدن ایفا می کنند. بعضی از وظایف این هورمون ها عبارتند از: واکنش به استرس، تولید انرژی، تنظیم قند و فشار خون، ضربان قلب، دمای بدن، قوای جنسی و سوخت و ساز  و چندین نقش مهم و حیاتی دیگر. هر گاه تحت استرس قرار می گیرید غدد آدرنال به بدنتان کمک می کند تا از حالت فشار رهایی یابید به همین دلیل ممکن است بارها هنگام فشارهای روانی و استرس دردی در بالای کلیه ها احساس کرده باشید.

علائم معمول ضعف غدد فوق کلیوی شامل: ضعف، خستگی و معمولاً همراه با افسردگی، تمایل بیش از حد به خوردن مواد شیرین (به دلیل اینکه هورمون های مولد انرژی در بدن به اندازه کافی تولید نمی شوند و فرد برای کسب انرژی تمایل به خوردن مواد قندی خواهد داشت)، افت فشار خون، قند خون و دمای بدن به خاطر سطح پایین هورمون کورتیزول و علامت های ثانویه و در مرحله پیشرفته شامل: اختلال در هضم غذا، عدم توانایی در کنترل استرس، تحریک پذیری، آلرژی به خوردن برخی از غذاها، درد و ضعف عضلات، ابتلای مکرر به انواع عفونت، ریزش مو، تغییر در رنگ پوست  و ناتوانی جنسی می باشند.

اگر شما جزء کسانی هستید که صبح هنگام بیدارشدن از خواب به جای احساس تازگی و سرحال بودن، حس بی حالی، کرختی و افسردگی دارید و با گذشت روز این حالت بر طرف می شود، احتمالا غدد فوق کلیوی ضعیفی دارید. در افرادی که دچار ضعف این غدد می باشند هنگام صبح هورمون ها به اندازه کافی ترشح نمی شوند و با گذشت روز و یا استفاده از محرک ها مانند قهوه و چای فعالیت این غدد بیشتر شده و حس خستگی و کرختی از بین می رود.

عواملی که سبب تضعیف غدد فوق کلیوی می شوند:

استرس فاکتور بسیار مهمی در تضعیف غدد فوق کلیوی می باشد. استرس به هر شکل چه روانی و چه جسمانی مانند فعالیت های بدنی سنگین یا زندگی در شهرهای شلوغ و آلوده، همه می توانند موجب تهی شدن این غدد شوند.

کم خوابی و بی خوابی: بازسازی غدد فوق کلیوی در هنگام خواب صورت می گیرد، فرد طی روز از سیستم اعصاب سمپاتیک خود استفاده می کند که باعث مصرف انرژی و خستگی بدن می گردد که با سیستم اعصاب پاراسمپاتیک  که وظیفه آن بازسازی بدن و باز یافت انرژی است تنظیم و متعادل می شود، سیستم اعصاب پاراسمپانیک در هنگام خواب و استراحت عمل می کند و به همین دلیل خواب را زمان تعمیر (Healing) بدن می نامند و چنانچه خواب کافی نداشته باشید بازسازی و فعالیت غدد آدرنال دچار مشکل می شود.

ازدیاد مس در بدن: وقتی غدد آدرنال ضعیف شوند عنصر مس در بدن تجمع می یابد و مشکلات جسمانی و روانی مرتبط با ازدیاد آن در فرد دیده خواهند شد و برعکس ازدیاد مس در بدن مثلا به دلیل مصرف بیش از حد منابع غذایی آن، یکی از دلایل مهم در تضعیف این غدد می باشد، مس مازاد باعث دفع منیزیم، روی و ویتامین ث می شود.

تغذیه نامناسب: اکثر برنامه های غذایی فاقد مواد معدنی و ویتامین هایی است که غدد آدرنال برای فعالیت خود به آن ها احتیاج دارند، این مواد شامل ویتامین های گروه A ,B ,C ,E و مواد معدنی مانند منگنز، روی، کروم و سلنیوم می باشد.

بسیاری از مردم به علت مشغله و نوع زندگی تمایل به خوردن غذاهای فست فود و آماده دارند. معمولاً این غذاها دارای کالری بالا و فاقد مواد مغذی به اندازه کافی می باشند، همچنین کاهش کیفیت مواد غذایی به دلایلی از قبیل: استفاده از هورمون ها برای پروار کردن دام ها، طیور و پرورش میوه ها، سبب کاهش مواد معدنی و ویتامین ها در محصولات غذایی شده است.

همچنین استرس نیاز بدن به  مواد مغذی را بیشتر می کند و متأسفانه نسبت به گذشته هم زندگی پر استرس تر  و هم مواد غذایی بی ارزشتر شده اند.

فلزات سمی و مواد شیمیایی: بدن ما در معرض هزاران ماده شیمیایی و سمی است که در هوا، آب و غذاها می باشند و نقش مهمی در تضعیف غدد فوق کلیوی ایفا می کنند، اکثر ما آگاه نیستیم که مصرف خیلی از داروها مانند انواع آنتی بیوتیک، مسکن ها و برخی داروهای دیگر چه تأثیر مخرب و جبران ناپذیری بروی کبد و این غدد می گذارند. به همین دلیل بنده همواره دیگران را به استفاده از سونای خشک جهت کمک به دفع مواد زائد از بدن تشویق می کنم.

عفونت های مزمن: عفونت های مزمن نیز باعث تضعیف این غدد می شوند به عنوان مثال دلیل اینکه حین سرما خوردگی احساس خستگی و ضعف می کنیم این است که بخشی زیادی از انرژی که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود در اختیار سیستم ایمنی قرار می گیرد تا با ویروس ها مقابله کند، مقابله با ویروس ها و باکتری ها به مراتب از فعالیت روزانه به انرژی بیشتری نیاز دارد و زمانی که عفونت در بدن به شکل مزمن باشد باعث فشار بر غدد فوق کلیوی و در نهایت تضیف آن ها می شود و  از جمله می توان به عفونت سینوس ها، بیماری ایدز و هپاتیت اشاره کرد.

انجام فعالیت های ورزشی و بدنی سنگین و یا روابط جنسی بیش از حد: ورزش کردن و داشتن روابط جنسی متعادل موجب تقویت غدد فوق کلیوی و ترشح بیشتر بعضی از هورمون ها مانند تستوسترون و کورتیزول و افزایش نشاط و قدرت بدنی می شوند، اما باید توجه داشت ورزش و روابط جنسی نیاز بدن به بعضی از مواد مغذی مانند پروتئین، ویتامین های ب، ث، ای و مواد معدنی را افزایش می دهد و چنانچه این مواد را از تغذیه خود و یا به شکل مکمل غذایی به مقدار کافی دریافت نکنیم به این غدد آسیب وارد می کنیم.

نوشیدنی ها و مواد محرک: مصرف بیش از حد محرک ها مانند چای، قهوه، شکر و الکل باعث تخریب غدد آدرنال می شوند، این محرک ها انرژی موقت می دهند اما در نهایت موجب تضعیف غدد آدرنال شده و ما را به سمت مصرف بیشتر صوق می دهند. این یک نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود بویژه برای کسانی که به مواد محرک  یا مخدر مانند کوکائین اعتیاد دارند و یکی از علل همیشگی در عدم توانایی برای ترک اعتیاد ضعف غدد آدرنال می باشد که متاسفانه بسیاری از پزشکان از آن اطلاعی ندارند و صرفا تصور می کنند که بعد از آنکه اثرات ماده محرک یا مخدر از بدن فرد معتاد خارج شود، وی درمان شده است!

ضعف مادرزادی و ارثی: خیلی از کودکان با غدد فوق کلیوی ضعیف به دنیا می آیند. این یک مشکل ژنتیکی نمی باشد بلکه به خاطر کمبود یا ازدیاد برخی مواد معدنی در بدن مادران می باشد و این کودکان با سطح مواد معدنی کم و یا ناهماهنگ به دنیا می آیند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X